همکار بین المللی

همکاران

حامیان رسانه ای

زمانبندی مقالات

دریافت خلاصه مقالات: 
30 شهریور ماه 1396
  اعلام داوری مقالات و اطلاع رسانی به متقاضیان:
15 مهر ماه 1396
دریافت اصل مقالات:
29 مهرماه 1396

کلاریانت از بین رفت؛ درس عبرت برای صاحبان صنایع ایران

کلاریانت یکی از غول های مواد پلیمری در جهان که در ایران بیشتر به خاطر تنوع انواع رنگدانه ها، پیگمنت ها، رنگ پایه های جوهری و برخی دیگر از افزودنی ها (ادیتیوها) شهرت دارد، 5 تیرماه 1396 یک خبرنامه ی جهانی (بین المللی) را منتشر کرد که در آن به پایان کار این غول مواد با عنوان "کلاریانت" اشاره شده است. 

علاوه بر این، طبق خبری که همین شرکت منتشر کرده، از دیروز شرکت کلاریانت به عنوان "بخشی از" تحقیقات قانونی کمیسیون ویژه اتحادیه در اروپا در رابطه با تخلفات احتمالی در عدم رعایت موازین قانون "رقابت" در مورد "خرید اتیلن" قرار گرفته و خبر منتشر شده توسط "کلاریانت" به گونه ای تنظیم شده که نشان نمی دهد این شرکت قانون شکنی کرده و یا اینکه در حال کمک به کمیسیون یاد شده برای کشف تخلفات است.  ایران یکی از کشورهای تولیدکننده "اتیلن" است. 

این خبر بر اساس زمان و تاریخ انتشار و این واقعیت که هنوز در بسیاری از معروفترین سایت های خبری پتروشیمیایی و پلیمری جهان منتشر نشده، برای نخستین بار از طریق سایت جهانی "پلیمر مدیا" در سطح بین المللی منتشر شد و مدیران رسانه ای غولی عظیم را که از مشارکت دو شرکت کلاریانت و هانتسمن به وجود آمده، متعجب ساخت. این موفقیت ها نه متعلق به شخص و نه متعلق به رسانه بلکه متعلق به صنایع پلاستیک کشورمان است.

اما چرا این تیتر؟ تیتر را به این صورت انتخاب کردیم زیرا بررسی ها نشان می دهد که اهل صنعت هم مانند اکثریت جامعه دلبند تیترهای داغ و مبهم هستند تا بروند مطلب را بخوانند. شیوه این سایت این نبوده اما مطالعه آمار آن برای بررسی های گروه جوانگرا شده در ماهنامه لازم است.

و چرا درس عبرت؟ به این دلیل که در کشور ما هرگاه هر کسب و کاری بزرگ می شود، متاسفانه حتی اگر متعلق به دو برادر هم باشد، تلاش می کنند از هم جدا شوند، شرکاء که جای خود دارند. این شیوه ی منسوخ شده در جهان، در ایران بسیار رایج است و معمولا به انزوا و در سرانجام به شکست کسب و کارهای بزرگ می انجامد. به عبارتی صنعت در ایران هم از یک ضایعه بزرگ فرهنگی در رنج است: ما عادت داریم سخت افزار را از خارج بخریم و نرم افزارش را دور  بیندازیم. یعنی عادت داریم از خارجی ها فقط سخت افزار بگیریم و نه نرم افزار (در این رابطه فرهنگ کسب و کار) را.

عبارت "مرجینگ" یعنی اختلاط اشتراکی در صنایع ایران تقریبا معنایی ندارد و به همین دلیل یک بحران می تواند یک کسب و کار بزرگ را نابود سازد. در این خبر می بینیم که دو غول مواد پلیمری جهان با "مرجینگ" یک غول بزرگتر به نام "کلاریانت هانتسمن" یا همان "ClariantHuntsman" را ایجاد کرده اند تا به رقابت با سایر رقبای جهانی خود بپردازند.

در نهایت از انتخاب این تیتر که شباهتی با رسانه های زرد دارد، عذرخواهی می کنیم، گرچه اصل تیتر درست است، اما شاید بسیار محرک. شاید این انتخاب آزمایشی برای نوع برخورد، تفاوت های اساسی تیتر زنی و متن خبری با سایر رسانه ها را به برخی از عزیزان نمایش دهد. لطفا در صورت علاقه برای اطلاع از جزییات این معامله و مدارک پیوست آن "اینجا" را کلیک کنید.

منبع:

 http://pime.ir/ماهنامه-صنایع-پلاستیک/2734-clariant.html

 

اخبار

برنامه زمان بندی نخستین کنفرانس "تولیدات یکبار مصرف و فوم"

با اتمام زمان پایان داوری مقالات دریافتی برای نخستین کنفرانس بین المللی "تولیدات یکبار مصرف و فوم" در کمیته ای راهبردی به سرپرستی دکتر سهیل سمیعی و نقش "ایجاد ارتباطات"...

تازه ترین خبرها در رابطه با همایش "ظروف یکبار مصرف و فوم"

بر اساس اطلاع دبیرخانه "انجمن ظروف یکبار مصرف" و به دلیل زمانی اندک که برای ارایه مقالات صنعتی و دانشجویی جهت بررسی هیات داوران باقی مانده است و به منظور...

برگزار کننده: انجمن تولید کنندگان ظروف یکبار مصرف ایران

نشانی: تهران - میدان ولیعصر - بلوار کشاورز - خیابان کبکانیان - نبش کوچه 5 - پلاک 14 - واحد 4

تلفن: 15-88997010

فکس: 88997013

ایمیل: info@aipod.ir

مجری: شرکت همایش سازان امروز

نشانی: تهران - خیابان ولیعصر، روبه روی پارک ملت، نبش خیابان انصاری، برج ملت، طبقه 7، واحد 4

تلفن: 22037383-22048859

فکس: 22044769

ایمیل: secretariat@bdpiran.com